Чому дитсадок не має права присвоювати педагогу професійну кваліфікацію
Передплатники запитують: «Як у закладі можна присвоїти професійну кваліфікацію вихователя педагогу, який має освіту за спеціальністю «Початкове навчання»?». Експерт роз’яснила, чому заклад дошкільної освіти не може присвоїти професійну кваліфікацію працівникові
Заклад освіти, зокрема дошкільної, не може присвоїти професійну кваліфікацію працівникам, які не мають педагогічної освіти.
Згідно зі статтею 58 Закону України «Про освіту» педагогічну діяльність у закладах освіти здійснюють особи, які працюють на посадах педагогічних працівників. На посади педагогічних працівників приймають осіб, фізичний і психічний стан яких дозволяє здійснювати педагогічну діяльність та які мають освітню та/або професійну кваліфікацію, що відповідає встановленим законодавством, зокрема професійним стандартом (за наявності), кваліфікаційним вимогам до відповідних посад педагогічних працівників.
Частиною третьою статті 58 Закону України «Про освіту» передбачено, що особам, які здобули вищу освіту за педагогічною спеціальністю (педагогічну освіту), відповідний заклад освіти, тобто університет, чи інший заклад вищої освіти, де навчався студент, присвоює професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Педагогічна освіта передбачає підготовку особи, результатом якої є набуття компетентностей зі спеціальності (предметної спеціальності, спеціалізації), педагогіки, психології, у тому числі шляхом проходження педагогічної практики, необхідних для забезпечення процесу навчання, виховання і розвитку особистості. Згідно з частиною четвертою статті 58 Закону України «Про освіту» особам, які здобули в закладі освіти вищу освіту за іншою спеціальністю, цей заклад може присвоїти професійну кваліфікацію педагогічного працівника у разі, якщо це передбачено відповідною освітньою програмою, тобто програмою підготовки відповідних фахівців.
Особи можуть продовжити працювати на відповідних посадах педагогічних працівників системи дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти після їх успішної атестації у порядку, визначеному законодавством.
Особам, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, професійну кваліфікацію педагогічного працівника може присвоїти заклад вищої чи післядипломної освіти або відповідний кваліфікаційний центр після одного року роботи на посадах педагогічних працівників, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, за умови успішного складення кваліфікаційного іспиту відповідно до кваліфікаційних вимог до педагогічного працівника чи відповідного професійного стандарту (за наявності).
Професійні стандарти на сьогодні затверджено за деякими посадами педагогічних працівників, однак вони ще не введені в дію, окрім деяких посад, зокрема керівника (директора) закладу дошкільної освіти, вихователя-методиста, вихователя, практичного психолога. Перелік професійних стандартів опубліковано на офіційному сайті Національного агентства кваліфікацій.
Атестація педагогічних працівників провадиться відповідно до вимог Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 09.09.2022 № 805 (далі — Положення про атестацію).
Пунктом 4 розділу І Положення про атестацію встановлено, що атестацію проводять не раніше ніж через рік після призначення педагогічного працівника на посаду.
Пунктом 15 розділу І Положення про атестацію передбачено, що особи, призначені на посади педагогічних працівників, відповідно до частини п’ятої статті 58 Закону України «Про освіту» для продовження роботи на цих посадах атестуються упродовж другого року роботи, але не раніше ніж через один рік після призначення на посаду.