Що нового

в освітній сфері

12 серпня

У МОН пояснили щодо відрахування дітей через форму навчання

Форма навчання дітей в новому році15 годин підвищення кваліфікації: як виконати

Жодна дитина не буде відрахована із закладу освіти через обрану батьками форму здобуття освіти.

Таку інформацію повідомив перший заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко щодо права батьків самостійно обирати форму навчання дитини.

Як він відзначив, освітнє відомство отримує інформацію про залякування батьків щодо відрахування дітей із закладів освіти.

«Міністерство на постійній основі комунікує з батьками і подекуди ми отримуємо «дзвіночки» про залякування батьків щодо відрахування дітей зі шкіл. Прошу донести до керівників закладів освіти діяти відповідно до законодавства і в межах своїх повноважень», — наголосив заступник очільника Міносвіти.

Окрім того, Андрій Вітренко зауважив, що новий навчальний рік у традиційному форматі буде впроваджено у тих закладах освіти, у яких є захисні споруди або такі укриття розташовані поруч із закладами.

12 серпня

Рекомендації від МОН щодо виховного процесу в новому навчальному році

Організація виховного процесуЯк працювати з трудовими книжками під час воєнного стану

 

 

Міністерство освіти та науки напередодні початку навчального року надало традиційні рекомендації для вчителів щодо організації виховного процесу в 2022/23 році.

Відповідні рекомендації містять інформацію щодо: 

 • національно-патріотичного виховання, 
 • протидії булінгу, 
 • запобігання домашньому насильству, протидії торгівлі людьми, 
 • профілактики шкідливих звичок та девіантної поведінки, 
 • сприяння розвитку учнівського самоврядування, 
 • сімейного виховання у нових реаліях воєнного стану.

Окрім того, у документі надані рекомендації щодо психологічної підтримки учасників освітнього процесу під час війни, зокрема поданий перелік курсів, проєктів, каналів, порад професійних психологів.

В освітньому відомстві зауважують, що війна впливає на психічне здоров’я кожного громадянина України, тому одним із головних завдань закладу освіти наразі є повсякденна психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу.

«У жорстоких реаліях воєнного стану в Україні перед освітянами стоїть важливе завдання — об’єднання зусиль педагогічної та громадської спільнот на засадах взаєморозуміння, співробітництва щодо захисту прав та свобод, оволодіння дітьми універсальними цінностями та моделями поведінки, які складають основу світової культури», — інформується в рекомендаціях.

Зокрема, у Міносвіти наголошують, що успішність виховання, у тому числі й національно-патріотичного, значно підвищиться, якщо усі навчаться протидіяти маніпулятивним впливам.

«Кількість повідомлень, яку ми «перетравлюємо», незрівнянна ні з чим та зростає щодня. Наше завдання — критично сприймати будь-яку інформацію, що надходить. Пам’ятати, що ми є суб’єктами нашого життя, а не об’єктами впливів зовні. І здатні усвідомлено приймати рішення. Більше того — маємо навчати цього наших дітей. У часи невизначеності, відсутності усталених рішень, які всі ми зараз переживаємо, особливого значення для виживання людини, суспільства, держави набуває критичне мислення», — акцентують у МОН.

Для ефективного використання в практичній діяльності педагогам надані корисні посилання, у тому числі на банк педагогічних технологій, матеріали МОН, вебінари, анімаційні ролики тощо.

Зміст рекомендацій має бути доведений до відома керівників органів управління освітою різного рівня, керівників та педагогічних працівників закладів освіти.

12 серпня

В Україні запрацювала лінія підтримки та допомоги випадків кібербулінгу

В Україні розпочала роботу безоплатна консультаційна психологічна лінія підтримки #stop_sexтинг для дітей, які постраждали від онлайн-ризиків.

Зокрема, за кваліфікованою психологічною допомогою можуть звернутися батьки, діти яких є постраждалими в інтернеті.

Як зазначають організатори проєкту, батькам та безпосередньо дітям варто звернутися за консультацією, якщо в інтернеті діти стикаються з погрозами чи шантажем, в разі вимагання інтимних фото в дітей і підлітків та кібербулінгу.

Фахівці лінії підтримки допоможуть у разі розповсюдження приватних фото та відео неповнолітніх іншими користувачами.

Окрім того, психолог допоможе знайти вихід із кризової ситуації, а також створити алгоритм протидії схожих ризиків і захисту дитини в інтернеті.

Щоб отримати кваліфіковану допомогу, необхідно заповнити анкету.

Консультації є конфіденційними та безоплатними.

11 серпня

Вивчення творів російських авторів є обов’язковим

Програма зарубіжної літератури 15 годин підвищення кваліфікації: як виконати

Твори російських авторів будуть обов'язковими для вивчення в шкільній програмі. Якщо батькам чи учням не подобаються твори, які затверджено програмою, їх все одно доведеться вивчати. 

Таку інформацію повідомив начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти та науки України Юрій Кононенко.

Це стосується творів Гоголя, Булгакова та Короленка, які Міносвіти вирішило залишити в шкільній програмі.

«Що стосується курсу зарубіжної літератури, то там є твори, які вивчаються текстуально. Наприклад, Гоголь, Короленко і Булгаков вивчаються текстуально, обов'язково. Всі діти повинні вивчати ті твори, які записані в програмі, — «Ніч перед Різдвом», «Ревізор», «Шинель» Гоголя, «Сліпий музикант» Короленка та «Собаче серце» Булгакова вивчаються текстуально. А є твори, які вивчаються за вибором, серед них «Бабин Яр» Кузнєцова та «12 стільців» Ільфа та Петрова», — зазначив представник МОН.

Незважаючи на те, що в творах російської літератури українці показані в ненайкращому світлі, а автори вживають слова «хохол» і «хохляцький», відмовитися від вивчення учні не зможуть.

«У нас система освіти не побудована таким чином, що щось я хочу вивчати і вивчаю, а інше — не хочу і не вивчаю. Так не може бути! Навчальна програма написана для всіх. І якщо написано, що твори вивчаються текстуально, то вони вивчаються текстуально, і крапка!» — акцентував Юрій Кононенко.

11 серпня

У МОН пояснили як перевірити достовірність сертифікату ЗНО-2022

Сертифікат НМТ 2022Як підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

Нещодавно на сайті ЄДЕБО додали можливість перевірити достовірність сертифіката національного мультипредметного тесту 2022 року. 

На цей сервіс можна перейти за посиланням

Для того, щоб перевірити свій сертифікат потрібно зазначити номер та рік сертифіката, а також прізвище та ім'я його власника.

Найперше відповідний сервіс дуже важливий для працівників приймальних комісій.  Адже цього року багато учасників НМТ не мають паперових сертифікатів і в разі подання ними паперових заяв потрібна перевірка на достовірність сертифіката, яку можна зробити якраз на цьому реєстрі.

Зокрема, кожен вступник може самостійно й оперативно дізнатися, чи є його сертифікат в ЄДЕБО.

Варто звернути увагу вступникам: якщо під час створення електронного кабінету ви обрали позначку «Не маю сертифіката НМТ» і зареєструвалися без нього, то вже в самому кабінеті ОБОВ'ЯЗКОВО треба додати сертифікат. Для цього на основній сторінці перейдіть у поле «Сертифікати НМТ/ЗНО», натисніть кнопку «Додати сертифікат» і зазначте його номер, PIN-код та рік.

Якщо ви зареєструвалися без сертифіката та не додали його згодом, то в кабінеті НЕ будуть відображатися результати тестування.

10 серпня

Закарпатські заклади освіти будуть облаштовувати сталевими укриттями

Сталеве укриття в закладах освітиЯк підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

Для закарпатських закладів освіти, в яких немає укриттів, планують виготовити сталеві захисні споруди.

Таку інформацію зазначив голова ОВА Віктор Микита. 

Як він зауважив, низка освітніх осередків не має необхідної інфраструктури, яка відповідає вимогам.

«У зв’язку з цим дав доручення підрозділам ОВА та обласному управлінню ДСНС розробити технічне рішення на виготовлення закарпатськими підприємствами захисних споруд зі сталі, які можуть бути розміщені на територіях закладів освіти або на відстані 500 м від них», — наголосив очільник обласної військової адміністрації.

Окрім того, керівник ОВА повідомив, що якість матеріалів і захисні вироби залом відповідають усім стандартам та вимогам.

«Безпека освітнього процесу — це наш пріоритет. Тож після завершення роботи комісій з перевірки та консультацій з фахівцями ДСНС будемо ухвалювати рішення щодо можливості використання споруд», — акцентував Віктор Микита.

10 серпня

Українські батьки надають перевагу дистанційній освіті в новому навчальному році

Опитування батьків щодо форми навчання дітейЯк працювати з трудовими книжками під час воєнного стану

Більше як 60 % українських батьків обирають для своєї дитини дистанційну форму навчання.

Таку дані опублікували щодо результатів опитування від Служби освітнього омбудсмена, у якому взяли участь понад 25 тисяч батьків учнів, які перебувають в Україні.

Згідно з результатами опитування, 62,5% батьків обрали для своєї дитини дистанційну форму здобуття освіти у новому навчальному році.

Однак лише 13,8% від усіх опитаних батьків обрали очне навчання.

Окрім того, 22,5 % батьків поки не можуть обрати форму навчання для своєї дитини, адже до 1 вересня безпекова ситуація може змінитися, чи батьки не мають висновку про стан укриття в навчальному закладі, чи взагалі ще вирішують, залишатися в Україні або їхати за кордон.

Серед респондентів найменша кількість підтримує індивідуальну та сімейну форми навчання й екстернат — 1% опитуваних.

10 серпня

Розпочався додатковий етап реєстрації для сертифікації вчителів

Sertification_2021_Pedrada.jpg

Як працювати з трудовими книжками під час воєнного стану

Наразі продовжується реєстрація для участі в сертифікації вчителів початкових класів.

Під час основного етапу вчителі сформували 1800 реєстраційних карток-заяв.

Окрім того, вичерпано граничну кількість сформованих карток-заяв для проходження сертифікації у 5 областях: Вінницькій, Київській, Львівській, Полтавській, Сумській, Чернігівській.

З 9 до 15 серпня триватиме додатковий етап реєстрації, під час якого педагоги можуть зареєструватись у межах загальної граничної кількості, яка у 2022 році складає 2500 вчителів.

В УЦОЯО зауважили, що процедура реєстрації для участі в сертифікації педагогічних працівників не завершується створенням реєстраційної картки-заяви за допомоги спеціального сервісу.

Зокрема, вчителям необхідно надіслати комплект документів до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.

Дату подання реєстраційних документів визначають за відбитком штемпеля відправлення на поштовому конверті (у випадку передавання власноруч — за днем отримання, зафіксованим у регіональному центрі).

У разі неможливості надіслати документи звичайним листом, можна скористатися електронною поштою, адресу електронної скриньки, на яку потрібно надіслати документи, зазначено у реєстраційному повідомленні.

Усі документи мають бути надіслані (передані особисто) не пізніше 15 серпня.

9 серпня

У деяких школах облашують укриття за програмою «Безпечна школа»

monitoryng_bezbaryernosti_2021_Pedrada.jpg

Як підтримати підлітка у кризовій ситуації: 10 порад

Укриття облаштують у відносно безпечних областях України: Вінницькій, Хмельницькій, Одеській і місті Київ.

До базового пакету обладнання для укриттів увійдуть електрообігрівачі, аварійні світильники, аптечки, кулери та фільтри для води, роутери, меблі для сидіння, матеріали для ігор і занять із дітьми. Базовий пакет буде доступним для 16 з 20 шкіл.

Для чотирьох шкіл (по одній у кожній області) використовуватимуть як модельні, їх відремонтують відповідно до вимог ДСНС. 

«Першого вересня розпочнеться новий навчальний рік. У традиційному режимі він може бути впроваджений лише у тих навчальних закладах, де є укриття. Безпека на першому місці. Станом на початок серпня близько 36% закладів освіти в Україні готові до офлайн-навчання, тобто мають захисні споруди. І ми працюємо далі. Спільно з нашими партнерами – Фондом Східна Європа раді представити програму «Безпечна школа»: облаштування укриттів в українських закладах освіти», – розповів Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Також крім облаштування безпечних укриттів, у межах програми буде розроблено онлайн-курс для вчителів.

8 серпня

Українські діти, що знаходяться в Європі, мають відвідувати заклад освіти

shkola_2021_Pedrada.jpg

Як працювати з трудовими книжками під час воєнного стану

Українцям, які виїхали до Європи, потрібно визначитись з навчанням дітей: діти мають навчатись у місцевих закладах освіти або повертатись в Україну.

Таку думку підкреслила єврокомісар з внутрішніх справ Ілва Йоганссон в інтерв’ю.

Як вона зазначила, діти обов’язково мають ходити до школи.

«Ті українці, хто вирішить лишатися в країні ЄС, повинні вступити до закладу освіти у цій країні. Так, це виклик у деяких країнах. У деяких місцевостях буде дуже багато нових учнів. Так, це виклик, але над ним працюють. Та й навесні пів мільйона українських дітей вже ходили у школи в ЄС. Або ж є інший варіант — вам треба повертатися додому в Україну і йти до школи в Україні», — прокоментувала єврокомісар.

Окрім того, вона акцентувала, що батьки мають визначитись із навчанням дітей.

«Зараз ми бачимо, що є люди, які у невизначеності, чекають, що буде далі. Улітку ще можливо чекати і вирішувати. Але коли шкільний рік розпочнеться — дітям треба буде йти до школи», — зауважила Ілва Йоганссон.

⇒ Стан навчальних приміщень закладів освіти: що перевірити

8 серпня

У МОН розповіли як працюватимуть школи без укриттів

innovaciini_technologii_2021_Pedrada.jpg

Як працювати з трудовими книжками під час воєнного стану

З 1 вересня в очному форматі працюватимуть лише ті заклади освіти, в яких є належно обладнані укриття.

Таку інформацію зазначив заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко під час робочого візиту на Запоріжжі.

Таким чином, заклади освіти, які не матимуть укриттів проводитимуть освітній процес у онлайн форматі, або практикуватимуть змішану форму навчання.

Окрім того, навчання у зонах бойових дій та на прилеглих до них територіях буде здійснюватися виключно у дистанційному форматі.

Щодо занять у закладах позашкільної освіти, то вони відбуватимуться лише за наявності бомбосховища в освітніх будівлях.

⇒ Річний план роботи школи — результат співпраці колективу

8 серпня

Убезпечте персональні дані

Що потрібно, щоб захистити дані

Оновити свій пароль, щоб Ви далі могли використовувати матеріали порталу «Педрада». Ми спеціально не зберігали його з метою безпеки.

Перейдіть у Ваш новий особистий кабінет користувача. Введіть Ваш логін, який раніше вказували при реєстрації. Далі в полі пароля тисніть «Нагадати». Зайдіть у свою пошту та знайдіть лист, який Вам прийшов. Перевірте папку зі спамом, він міг потрапити туди. Далі дійте за інструкцією в листі. Готово! Тепер можете спокійно заходити на портал та користуватися всіма матеріалами.

Vhid_2022_Pedrada.png

Важливо! Якщо Ви вже змінювали пароль на іншому сайті нашої компанії у вікні аналогічному, як на картинці вище, то знову міняти пароль вже не треба. Він діятиме на всіх наших сайтах.

31 липня

Міністерство освіти надало рекомендації щодо роботи дитсадків у новому навчальному році

Новий закон про трудові відносини під час війни

Роз’яснення щодо:

 • створення безпечних умов та організації освітнього процесу;
 • організації освітнього процесу з дітьми дошкільного віку;
 • реалізації освітнього процесу в ЗДО в дистанційному форматі;
 • організації роботи з дітьми, що мають особливі освітні потреби;
 • формування соціально-громадянської компетентності дітей;
 • психологічного супроводу учасників освітнього процесу;
 • атестації педагогічних кадрів та діяльності центрів професійного розвитку;
 • роботи з батьками;
 • харчування в ЗДО.

  Крім того, МОН надало рекомендації для посилення безпеки.

  Зокрема, рекомендовано перевірити:

  • заклади освіти та прилеглі території на наявність вибухонебезпечних предметів;
  • готовність систем оповіщення, зокрема доступності оповіщення для дітей із порушеннями зору та слуху (за потреби);
  • наявність у кожному закладі освіти планів евакуації та обладнаного укриття для всіх учасників освітнього процесу (із запасами води та їжі, спальних місць, засобами захисту, аптечкою тощо);

   31 липня

   Педагогів звільнили від призову на час мобілізації

   Педагогів звільнили від призову на час мобілізації

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   ВР прийняла законопроект №7352, що розширює категорії осіб, які не підлягають призову на військову службу.

   Таку інформацію повідомив голова парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

   Так, військовозобов'язані наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники не підлягатимуть призову на військову службу під час мобілізації.

   29 липня

   Українські вчителі можуть пройти курс з надання першої допомоги

   Українські вчителі можуть пройти курс з надання першої допомоги

   У Державній службі якості освіти висловили рекомендації всім українським учителям пройти навчання з надання першої невідкладної допомоги дітям або тренінг «Перша допомога дітям. Тренінг для дитячих закладів».

   Таку інформацію опублікована в рамках загальних рекомендацій Держслужби з організації безпечного середовища в школах напередодні початку навчального року.

   Курс розроблений за рекомендаціями Європейської ради з реанімації (European Resuscitation Council) та дає основи надання першої допомоги дітям та адаптований під українські реалії.

   При наданні дітям першої невідкладної допомоги є важливі нюанси та спеціальні маніпуляції, які необхідно знати батькам і всім, хто працює з дітьми, зокрема, освітянам.

   Курс ведуть лікарі-педіатри, лікарі з медицини невідкладних станів та сімейні лікарі. Він розрахований на людей без медичної освіти і не є професійним у підготовці медичних працівників.

   Після завершення курсу проводитиметься практичний іспит. У разі успішного його проходження, учитель отримає відповідний сертифікат.

   Детальніше ознайомитися з курсом можна за посиланням.

   29 липня

   У разі надзвичайних ситуацій керівники шкіл мають залучати батьків

   У разі надзвичайних ситуацій керівники шкіл мають залучати батьків

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   У Державній службі якості освіти звертають увагу керівників закладів освіти на необхідності напрацювання алгоритмів роботи з батьками у разі ймовірних надзвичайних ситуацій.

   Таку інформацію розмістили в рекомендаціях Держслужби щодо організації безпечного освітнього середовища у закладах освіти.

   «Звертаємо увагу на напрацюванні алгоритмів роботи з батьками у разі ймовірних надзвичайних ситуацій, дій школи за таких умов, зокрема проведення евакуації, комунікації з учасниками освітнього процесу, вмісту дитячого наплічника тощо», — зазначається у рекомендаціях служби.

   Окрім того, керівникам закладів освіти потрібно бути готовими за необхідності змінювати форми організації освітнього процесу та форми здобуття освіти.

   «Досвід та практики попередніх років показали, що школи готові швидко переходити на онлайн-навчання. Тож варто продовжувати працювати в електронних журналах та з платформами, де розміщені навчальні матеріали», — зауважили у Державній службі якості освіти.

   28 липня

   У ВР ухвалили закон для пришвидшення дебюрократизації освіти

   У ВР ухвалили закон для пришвидшення дебюрократизації освіти

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування інтегрованих інформаційних систем у сфері освіти», який спрямований на пришвидшення цифрової трансформації освіти.

   Таку інформацію зазначив голова парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

   Як він повідомив, ухвалення закону є першим кроком до зменшення звітності вчителів і директорів.

   Відповідно до прийнятого закону в Україні буде функціонувати інтегрована інформаційна система — Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту (АІКОМ), що забезпечить цифрову взаємодію між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, закладами та установами освіти, учасниками освітнього процесу тощо.

   «АІКОМ дозволить легко і швидко збирати та обробляти достовірну і повну інформацію в сфері освіти. Для цього АІКОМ буде взаємодіяти з іншими електронними інформаційними ресурсами та/або публічними електронними реєстрами у сфері освіти, зокрема з Єдиним державними демографічним реєстром, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Державним реєстром актів цивільного стану громадян, Державним реєстром загальнообов’язкового державного соціального страхування тощо», — акцентував очільник профільного парламентського комітету.

   Зокрема, АІКОМ поєднає електронні інформаційних ресурсів та/або публічні електронні реєстри у сфері освіти, має забезпечити їх внутрішню та зовнішню інформаційну взаємодію, у тому числі з питань розподілу та перерозподілу міжбюджетних трансфертів з державного місцевим бюджетам, замовлення підручників, документів про освіту, зарахування, відрахування, переведення здобувачів освіти та з інших питань у сфері освіти.

   «Також АІКОМ забезпечить ведення в електронній формі ділової документації та подання звітності закладами освіти, здійснення обліку дітей дошкільного та шкільного віку (у тому числі дітей, не охоплених навчанням), учасників освітнього процесу та суб’єктів освітньої діяльності», — зауважив Сергій Бабак.

   ⇒ Оновлені правила надання відпусток під час воєнного стану

   28 липня

   У Міносвіти оголосили конкурс електронних ресурсів для закладів освіти

   У Міносвіти оголосили конкурс електронних ресурсів для закладів освіти

   Міністерство освіти та науки оголосило проведення конкурсу, що допоможе забезпечити учнів і вчителів електронними освітніми ресурсами.

   У Міносвіти повідомили, що результати конкурсу стануть актуальним для українців, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях України або за кордоном.

   До участі допускаються ресурси, змістове наповнення яких відповідає Державним стандартам початкової та базової середньої освіти, типовим освітнім програмам для 1-4 класів, модельним навчальним програмам для 5-го класу та ілюструє цілісне розгортання програмового матеріалу в межах певного періоду навчання.

   Конкурс проводиться в онлайн-форматі. Усі, хто хочуть взяти участь у конкурсі, можуть відправити заявки до 31 липня.

   Період оцінювання освітніх ресурсів відбуватиметься конкурсною комісією з 1 до 10 серпня.

   16 серпня стануть відомі результати конкурсу, які буде оприлюднено на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

   Електронні освітні ресурси, що стануть переможцями, будуть розміщені на спеціальному інформаційному ресурсі.

   28 липня

   Директорам закладів освіти нагадали про безпеку

   Директорам закладів освіти нагадали про безпеку

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Таку інформацію повідомили у Державній службі якості освіти.

   У ДСЯО наголосили, що у першу чергу засновникам і керівникам шкіл потрібно забезпечити облаштування укриття й запасних виходів та здійснити превентивні заходи щодо мінної безпеки. Також потрібно провести інформування учнів шляхом проведення спільних заходів із залученням фахівців ДСНС.

   Керівникам варто розробити шляхи евакуації учасників освітнього процесу, зокрема й до найближчого укриття, якщо таке не обладнане у школі та алгоритм дій працівників та учнів під час евакуації.

   27 липня

   Навчати дітей можна за власними програмами

   Навчати дітей можна за власними програмами

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Так, заклади освіти зможуть впроваджувати освітню діяльність за програмами, розробленими не на основі типових освітніх програм.

   Порядок проведення експертизи та затвердження освітніх програм повної загальної середньої освіти набув чинності 26 липня.

   Документ дає можливість закладам освіти провадити освітню діяльність відповідно до запитів здобувачів освіти.

   У Порядку визначено процедуру проведення експертизи та затвердження освітніх програм, розроблених не на основі типових освітніх програм, а також надано можливість розробникам подавати такі програми на розгляд.

   27 липня

   У КМДА пояснили малу кількість ДНЗ, що працюють

   У КМДА пояснили малу кількість ДНЗ, що працюють

   Новий закон про трудові відносини під час війни

   У Києві вже працюють 28 дошкільних закладів. Решта дитячих садочків поступово відновлюють свою роботу. У них можуть приводити дітей не лише кияни, а й переселенці та військовослужбовці.

   Таку інформацію зазначив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

   Як він зауважив, головною передумовою відкриття дошкільного закладу освіти була наявність укриття.

   «Крім того, місто розробило досить дієвий механізм зарахування до чергових садочків дітей винятково працюючих батьків або тих, хто проходить службу в Збройних силах чи правоохоронних структурах. Для киян, чиї діти вже ходили в той чи інший садочок, достатньо надати довідки з роботи від обох батьків до свого ДНЗ і отримати направлення до чергового садочка в районі. Для тих батьків, чиї діти не зареєстровані у столиці, необхідно пройти реєстрацію в електронній черзі, оформитись до київського садочка і після цього так само звернутись до свого ДНЗ та отримати направлення», — повідомив представник КМДА.

   Зокрема, Валентин Мондриївський акцентував, що дитсадки у всіх районах будуть відкривати поступово, враховуючи наповнюваність уже відкритих дошкільних закладів.

   У разі потреби місто готове додатково відкрити необхідну кількість садочків, які відповідають вимогам безпеки.

   27 липня

   Зеленський прокоментував навчання онлайн

   Зеленський прокоментував навчання онлайн

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Володимир Зеленський у відповідь на петицію пояснив, що державну політику у сфері освіти визначає парламент і Кабмін. Тож президент звернувся з проханням до Дениса Шмигаля щодо реагування на відповідні пропозиції петиції.

   Безпосередньо відповіді президента України були опубліковані в середині липня.

   Таким чином, Зеленський повідомив, що державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізовує Кабмін, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти та науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

   Окрім того, суб’єкти освітньої діяльності мають право самостійно, незалежно та відповідально ухвалювати рішення щодо академічних, організаційних, фінансових, кадрових та інших питань, що провадяться в порядку та межах, визначених законом.

   Зокрема, президент нагадав, що відповідно до постанови Кабміну від 24 червня, обласні та Київська міська військова адміністрації разом із керівниками навчальних закладів організовують початок навчального року в залежності від безпекової ситуації в регіоні.

   А також Володимир Зеленський звернувся до прем’єра-міністра Дениса Шмигаля з наступними проханнями:

   • опрацювати викладені в електронній петиції пропозиції;
   • поінформувати про результати розгляду автора звернення.

   Варто нагадати, що 8 червня на сайті Офісу Президента опублікували петицію, щоб заборонити очне навчання у всіх навчальних закладах до закінчення воєнного стану і військових дій.

   26 липня

   В укриттях навчання має продовжуватися

   В укриттях навчання має продовжуватися

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Таку інформацію повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін в інтерв'ю Telegraf .

   «Перш за все, це завдання для органів місцевої влади, але Державна служба з надзвичайних ситуацій, Міністерство внутрішніх справ теж докладе зусиль для організації цього процесу», – наголосив Єнін.

   Крім того, він зауважив, що ближчими днями МВС завершує розробку мінімальних вимог до забезпечення безпеки навчального процесу.

   25 липня

   У МОН рекомендують впровадження змішаного навчання в закладах освіти

   У МОН рекомендують впровадження змішаного навчання в закладах освіти

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Міністерство освіти та науки висловило рекомендації щодо впровадження змішаної форми навчання в закладах освіти за можливості.

   Таку інформацію зазначив очільник освітнього відомства Сергій Шкарлет у етері програми «Сніданок з 1+1», коментуючи питання про початок навчального року.

   Як повідомив міністр, рішення про форму навчання заклади освіти ухвалюватимуть спільно з батьками.

   Для тих, хто вибере онлайн-навчання, будуть організовані окремі спеціалізовані класи.

   Окрім того, форма організації освітнього процесу залежатиме від безпекової ситуації в регіоні.

   «У громадах, що не демонструватимуть достатній рівень безпеки, освітній процес не розпочнеться в офлайн-форматі. Під час сигналу повітряної тривоги діти мають переходити до сховищ, це теж є певною умовою початку освітнього процесу. Розклад занять і тривалість визначає заклад, форма організації освітнього процесу буде визначатися в кожній громаді окремо», — акцентував Сергій Шкарлет.

   25 липня

   Виші самостійно визначатимуть дати початку навчального року

   Виші самостійно визначатимуть дати початку навчального року

   Керівники закладів вищої освіти самостійно визначатимуть дату початку нового навчального року з огляду на безпекову ситуацію в регіоні.

   Таку інформацію повідомив заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко під час ефіру телемарафону.

   «Остаточне рішення про початок навчального року буде залежати від керівника закладу вищої освіти. Ректори, зважаючи на безпекову ситуацію, на ситуацію з наявністю науково-педагогічних працівників, на ситуацію зі студентами, зможуть ухвалити зважене рішення щодо початку нового навчального року», — зауважив представник МОН.

   Як він зазначив, Міністерство освіти та науки рекомендувало розпочати навчання з 15 серпня для студентів 2, 3, 4 курсів та другого курсу магістратури з кількох причин.

   «Перша й найголовніша, щоб студенти якомога швидше пішли в офлайн навчання. Ми маємо забезпечити альтернативу: або офлайн, або онлайн, або змішана форма навчання для того, щоб студенти не втратили жодного дня свого студентського життя. Багато закладів освіти починають навчання 15 серпня, але виводять тільки ті спеціальності, де висока питома вага дуальної освіти, де необхідно тренуватися і мати практику, а соціогуманітарні спеціальності будуть починати навчання з 15 вересня», — акцентував заступник міністра освіти.

   Окрім того, урядовець сказав, що наразі триває аудит безпекової ситуації у закладах освіти.

   «Заклади освіти мають стати територією безпеки, щоб родини не переживали за те, куди йдуть їхні діти і були впевнені, що вони перебувають у безпеці. Тому рекомендації щодо змінності, розробити навчання по днях. Саме з цього приводу ми рекомендуємо використовувати суботи. Це має розвантажити аудиторії для студентів відповідно до кількості місць в укриттях», — узагальнив Андрій Вітренко.

   25 липня

   Онлайн навчання можуть організовувати на вимогу батьків

   Онлайн навчання можуть організовувати на вимогу батьків

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   У школах керівники зобов’язані забезпечити доступ до освітнього процесу в режимі онлайн, якщо батьки будуть боятися вести дитину до школи.

   Таку інформацію повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет у ефірі програми «Сніданок з 1+1».

   Так, у разі наявності в школі обладнаного сховища, батьки можуть відмовитися від очного навчання дитини та продовжити освітній процес дистанційно.

   «Не треба ніяких зборів. Для кожних батьків дитина є найціннішим скарбом. Якщо батьки побоюються вести дитину до школи – треба повідомити про це керівництво, яке зобов’язане забезпечити доступ до освітнього процесу в режимі онлайн. Після трагедії у Вінниці бажаючих перевести на онлайн-навчання дітей стало більше. Наразі немає сенсу збирати петиції, це можна вирішити в кожній конкретній школі та громаді», – наголосив Сергій Шкарлет.

   22 липня

   Вихователі з безпеки працюватимуть у школах

   Вихователі з безпеки працюватимуть у школах

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Таку інформацію повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський в ефірі телемарафону «Єдині новини».

   За словами міністра, йдеться про діяльність у закладах освіти вихователя безпеки – посадової особи територіальної громади.

   В обов’язки вихователя безпеки буде входити проведення профілактичних та інформаційно-просвітницьких заходів, пропагування здорового способу життя, інформування спеціальних служб про негативні явища. 

   Завданням МВС – сприяти опануванню дітьми нових навичок та знань. Це стосується і правил пересування в укриття, і поведінки під час повітряної тривоги.

   21 липня

   У Мінекономіки дали роз'яснення щодо змін у відпустках освітян

   У Мінекономіки пояснили щодо змін у відпустках освітян

   Як працювати з трудовими книжками під час воєнного стану

   Нещодавні зміни в законодавстві щодо надання відпусток у період дії воєнного стану передбачають право, а не обов’язок роботодавця обмежити тривалість щорічної основної відпустки працівника.

   Таку інформацію зазначили в Профспілці працівників освіти та науки, посилаючись на роз’яснення Міністерства економіки.

   Таким чином, працівники, у яких тривалість щорічної основної відпустки більше ніж 24 календарні дні, можуть отримати за рішенням роботодавця таку відпустку повної тривалості.  Саме до такої категорії належать педагогічні працівники.

   Окрім того, зберігається можливість оформлення протягом періоду воєнного стану щорічних додаткових, соціальних, навчальних та інших відпусток тривалістю та на умовах, визначених законодавством про відпустки.

   «Варто звернути увагу, що обмеження надання щорічної основної відпустки стосується виключно тієї відпустки, що надається за поточний робочий рік. На невикористані відпустки працівника за попередні робочі роки не поширюються обмеження, передбачені частиною першою статті 12», — зауважили в Мінекономіки.

   Якщо працівника звільняють, то обов’язок роботодавця компенсувати всі належні йому дні щорічних відпусток зберігається.

   21 липня

   Переважна більшість учителів планують повернутися з-за кордону в Україну

   Як організувати укриття працівників та учнів у захисних спорудах

   Державна служба якості освіти представляє результати опитування педагогічних працівників, які вимушено перебувають за кордоном у зв’язку зі збройною агресією росії проти України.

   Питання стосувалися:

   • намірів повернутися в Україну;
   • бажання продовжувати педагогічну кар’єру в Україні;
   • організації дистанційного навчання;
   • підвищення кваліфікації в країнах тимчасового перебування.

   Індивідуальні інтерв’ю протягом червня 2022 року пройшли 315 педагогічних працівників з 29-ти країн перебування.

   Наміри вчителів повернутися в Україну

   87% вчителів зазначили, що планують повернутися в Україну, зокрема 14% – до початку  2022/2023 навчального року, якщо буде відновлене очне навчання в закладі освіти, де вони працюють. Серед інших передумов повернення найчастіше виокремлені:

   • закінчення бойових дій;
   • безпекова ситуація в регіоні та країні;
   • бажання працювати в Україні.

   11,4% педагогів наразі не ухвалили рішення щодо повернення в Україну здебільшого через такі причини:

   • нестабільна ситуація;
   • відсутність житла;
   • хвилювання за здоров’я та психологічний стан власних дітей;
   • різке зменшення заробітної плати;
   • бажання набути нового професійного досвіду, вивчити мову й здобути нові знання.

   1,6% респондентів зазначили, що не планують повертатися в Україну через відсутність житла та сімейні обставини.

   Бажання вчителів продовжувати педагогічну кар’єру в Україні

   З-поміж респондентів, які планують повернутися в Україну, 97% зазначили, що продовжать свою педагогічну діяльність, 2% – не визначилися, а 1% не мають такого бажання.

   13 учителів (4,1%) звільнилися з роботи протягом часу перебування за кордоном, зокрема семеро за власним бажанням, троє – у зв’язку з закінченням контракту, інші – через  небажання адміністрації школи продовжувати співпрацю, тиск керівництва, припинення діяльності закладу освіти.

   Стан організації дистанційного навчання під час воєнного стану

   На думку 70% респондентів дистанційне навчання під час воєнного стану порівняно з періодом пандемії зазнало суттєвих змін. Зокрема, через безпекову ситуацію на територіях, де проживають учні:

   • погіршився психологічний стан дітей;
   • відсутня можливість вийти на зв’язок у зв’язку з обстрілами, повітряними тривогами тощо.

   Також виникали проблеми з синхронним навчанням, оскільки діти перебували у різних часових поясах.

   Частина педагогів (7,6%) виокремили позитивні зміни:

   • учні стали активнішими під час занять (імовірно, причиною цьому – підтримка батьків, які мали змогу більше часу проводити з дітьми);
   • з’явилося більше відеоконтенту для використання під час уроків.

   17 % педагогів не відчули суттєвих змін у дистанційному навчанні під час воєнного стану  порівняно з періодом пандемії, а 13% не змогли дати однозначної відповіді, оскільки не були залучені до освітнього процесу (перебували в простої/відпустці).

   Професійні потреби вчителів під час воєнного стану

   На думку опитаних педагогічних працівників розв’язати проблеми, що виникали під час дистанційного навчання в умовах воєнного стану, можна через:

   • вирішення технічних питань (інтернет, мобільний зв’язок, гаджети) (21%);
   • повернення додому у зв’язку з закінченням війни (10,5%);
   • психологічну допомогу та психологічний супровід учителів і учнів (3,5%);
   • наявність паперових книг (1%);
   • створення єдиного порталу електронних журналів (0,6%).

   Підвищення кваліфікації вчителів у країнах тимчасового перебування

   71% респондентів зазначили, що їм не пропонували пройти підвищення кваліфікації чи працевлаштуватися у школах країни перебування, 3% цікавилися цією темою, однак не знайшли потрібної інформації, 5% отримували пропозиції щодо працевлаштування, але не за спеціальністю або ж на волонтерських засадах.

   63,5% вчителів готові пройти підвищення кваліфікації за місцем тимчасового перебування за наявності такої можливості. Прийнятним строком для проходження підвищення кваліфікації 35% педагогів вказали 1 міс., 18% – 3 міс., 4,4% – 1 рік, 6,3% влаштує будь-який запропонований.

   Найбільшою перепоною у підвищенні кваліфікації педагоги називають мовний бар’єр. Лише 2,9% респондентів добре розуміють співрозмовників і можуть висловлюватися на будь-які теми, 15% розуміють основний зміст у повсякденному спілкуванні, можуть висловлюватися на повсякденні теми, 38,7% розуміють загальновживані висловлювання при спілкуванні, можуть використовувати прості речення для опису своїх потреб, 35% можуть лише розповісти про себе в кількох реченнях, представитися.

   Усі респонденти відзначили доброзичливе ставлення громадян країн, в яких вони зараз вимушено перебувають.

    

   Довідково:

   Педагогічні працівники, з якими проведено інтерв’ю, перебувають за кордоном від двох до чотирьох місяців (станом на червень 2022 року).

   Найбільша кількість респондентів перебуває в Польщі – 93 особи (29,5% від загальної кількості респондентів), Німеччині – 85 осіб (27%), Чехії – 20 осіб (6,3%), Словаччині – 13 осіб (4,1%), Болгарії – 12 осіб (3,8%), Франції – 11 осіб (3,5%), Італії, Нідерландах – по 9 осіб (по 2,9%), Австрії – 8 осіб (2,5%), Великій Британії, Литві – по 7 осіб (2,2%).

   Педагогічний стаж респондентів варіюється від 1 до 52 років: до 5-ти років включно – 44 особи (14%), 6-10 років – 55 осіб (17,5%), 11-15 років – 64 особи (20,3%), 16-20 років – 47 осіб (14,9%), 21-25 років – 36 осіб (11,4%), 26-30 років – 29 осіб (9,2%), понад 30 років – 40 осіб (12,7%).

   21 липня

   Близько 25 тисяч учасників складають НМТ за кордоном

   Близько 25 тисяч учасників складають НМТ за кордоном

   Таку інформацію повідомили у Міністерстві освіти і науки.

   Учасникам, щоб скласти тест за кордоном, необхідно мати запрошення та документ, що посвідчує особу. 

   Крім того, учасникам тестування радять мати ручку, пляшку з питною водою без етикетки та засоби індивідуального захисту.

   У запрошенні має бути зазначена дата, час і адреса проведення тесту. Запрошення розміщені на інформаційних сторінках учасників. 

   ⇒ Вступні іспиту будуть зупинені під час повітряної тривоги