11
Листопад 2023року
дотримуємося умов оплати праці
оплата додаткової роботи

Як оплатити вихователю за додаткове навантаження помічника вихователя

Експерт підкаже, як оформити та оплатити вихователю додаткову роботу помічника вихователя

Сергій Борисенко , експерт з трудових відносин у галузі освіти, заступник голови Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, голова правління ГО «Надихай»

Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується (ст. 43 Конституції України). Стаття 21 КЗпП уточнює, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці, уклавши трудовий договір на одному або одночасно на кількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Працівник, який працює в установі, може виконувати додаткову роботу в межах або поза межами укладеного трудового договору.

У межах укладеного трудового договору працівник може:

  • виконувати обов’язки тимчасово відсутніх працівників;
  • суміщати професії (посади);
  • розширювати зону обслуговування або збільшити обсяг виконуваних робіт.

Іншу або додаткову роботу можна виконувати, якщо вона не заважає виконувати роботу за основною посадою. Іншу роботу або роботу більшого обсягу виконують у межах основного робочого часу, без додаткового відпрацювання робочих годин.

За виконання іншої або додаткової роботи відповідно до Пос­танови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 і наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557 встановлюють доплату в розмірі до 50% посадового окладу.

Поза межами укладеного трудового договору працівник може виконувати будь-яку іншу роботу на умовах сумісництва.

Сумісництво — це виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця — фізичної особи (ст. 102-1 КЗпП). Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Робота помічника вихователя передбачає, що обов’язки виконують або в іншому приміщенні, як-от отримувати на кухні їжу, або у приміщенні закладу, наприклад прибирати, у той час, коли діти на прогулянці і повинні бути під наглядом вихователя. Враховуючи специфіку роботи вихователя, під час якої він постійно має перебувати з вихованцями та нести відповідальність за їхні життя та здоров’я, вихователь під час виконання трудових обов’язків за укладеним трудовим договором не може виконувати жодних інших обов’язків.

Отже, якщо вихователь хоче виконувати додаткові обов’язки помічника вихователя, з ним необхідно укласти додатковий трудовий договір на роботу за сумісництвом. Цю роботу працівник виконуватиме у вільний від роботи вихователя час.