11
Листопад 2023року
запитання — відповідь

Чи обов’язково директору працювати три години з дітьми і відображати таку роботу в тарифікаційному списку

На ваші запитання відповідає Антоніна Клименко, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Згідно з Типовими штатними нормативи директори одно- і двогрупових ЗДО працюють з дітьми в групах протягом трьох годин. Яким чином ця праця регламентується в тарифікації і відповідно до штатного розпису закладу освіти щодо вихователів? Відпрацьовувати обов’язково? Чи можна відпрацьовувати менше, наприклад 1,5 години в день?

Приміткою 3 до пункту 11 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102), установлено, що до посадових окладів завідувачів дошкільними навчальними закладами з одною-двома групами включено оплату за ведення виховної роботи з дітьми в групі впродовж трьох годин на день.

Аналогічна норма виписана в пункті 4 Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів, затверджених наказом МОН від 04.11.2010 № 1055 (далі — Типові штатні нормативи). Згідно з цими штатними нормативами посаду директора вводять у всіх закладах дошкільної освіти незалежно від кількості груп, а кількість посад вихователів визначають з розрахунку на одну групу залежно від режиму її роботи.

У закладах, які працюють впродовж п’яти днів на тиждень з 9-годинним перебуванням дітей, передбачено встановлення у штатних розписах посад вихователів у кількості 1,55 одиниці на кожну групу, а з 10,5 годинним — 1,8 одиниці на таку групу.

Тож якщо трудовий договір із директором одногрупового зак­ладу дошкільної освіти укладено на виконання роботи на повний посадовий оклад, то режим роботи такого керівника має відповідати нормальній тривалості робочого часу — 40 годин на тиждень.

Типовими штатними нормативами не встановлено вимог щодо зменшення кількості посад вихователів у зв’язку з включенням до посадового окладу директора закладу виховательської роботи. Натомість передбачено, що у штатні одиниці вихователів враховано час для передачі зміни вихователями — 20 хвилин щодня.

При складанні графіка роботи та встановленні відповідно до нього педагогічного навантаження доцільно виходити з фактичного часу роботи вихователя з урахуванням того, що директор зак­ладу дошкільної освіти має працювати щодня три години у групі з дітьми, оплата за роботу в якій включається в посадовий оклад, а на передачу зміни відводиться 20 хвилин або 0,33 години кожного дня (1,65 години на тиждень).

У тарифікаційному списку ці три години роботи не повинні відображатися. Пунктом 68 Інструкції № 102 встановлено, що місячна заробітна плата педагогічних працівників визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлену при тарифікації заробітну плату виплачують щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року. Однак три години щоденної роботи вихователем включають до посадового окладу директора закладу дошкільної освіти; їх не потрібно додатково оплачувати.