11
Листопад 2023року
створюємо безпечні умови
охорона праці та безпека життєдіяльності

Охорона праці та безпека життєдіяльності в закладі освіти: фахівці МОН відповідають на запитання

Отримаєте відповіді на вісім запитань щодо проведення інструктажів і навчань з охорони праці та безпеки життєдіяльності, зокрема з працівниками, що працюють дистанційно. Дізнаєтеся, що додати в блок з охорони праці посадових і робочих інструкцій

Олена Швачова , головний спеціаліст відділу дошкільної освіти головного управління дошкільної, позашкільної та інклюзивної освіти директорату дошкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства освіти і науки України
Віталій Міщенко , головний спеціаліст Сектору мобілізаційної роботи, цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Міністерства освіти і науки України


Це навігатор статтею 

Оберіть запитання, що цікавить

Хто має проводити інструктажі з керівником ЗДО?

За організацію і здійснення інструктажів, навчання та перевірку знань працівників з питань охорони праці відповідає роботодавець (п. 3.18 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15).

Працівники харчоблоку можуть складати іспит не за білетами, а виконувати творчу роботу?

Формою перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників є тестування, залік або іспит. Комісія проводить залік або іспит за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування, а також творчої роботи (п. 16 розд. ІІІ Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України, зат­вердженого наказом МОН від 18.04.2006 № 304).

Як підтверджувати знання, заклад освіти визначає в Положенні про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності працівників, яке затверджує наказом керівник.

Чи потрібно батькам ставити підписи про ознайомлення з інструкціями, які їм надають педагоги?

Якщо педагог інструктує батьків, наприклад про дотримання правил за сигналу «Повітряна тривога», то бажано, щоб батьки поставили свій підпис на інструкції. Він буде доказом того, що педагоги їм повідомили про дотримання правил.

Чи може відповідальна особа за БЖД, ОП або ЦЗ виконувати свої обов’язки, якщо не проходила навчання і не має відповідного посвідчення?

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки в разі виникнення аварії (ст. 18 Закону України «Про охорону праці»).

Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначено типовим положенням, яке зат­верджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці (наказ Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15).

Посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок. Не допускаються до роботи працівники, зокрема посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

За які кошти проводять навчання відповідальних осіб із цивільного захисту?

Функціональне навчання суб’єктів господарювання проводять за контрактом за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб (п. 19 Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою КМУ від 23.10.2013 № 819).

Як оформити інструктаж з працівником, який працює дистанційно? Що прописувати в журналі?

Інструктажі та навчання проводять у межах обладнання і засобів, які працівнику рекомендував або надав роботодавець та які працівник використовує (ст. 13 Закону України «Про охорону праці»). Тому навіть якщо під час воєнного стану працівники виконують свої обов’язки віддалено, це не звільняє роботодавця від необхіднос­ті систематично проводити інструктаж працівника з питань охорони праці й протипожежної безпеки.

Для підтвердження факту проведення інструктажу (навчання) роботодавець і працівник обмінюються відповідними електронними документами.

Під час дистанційної роботи за згодою сторін варто передбачати альтернативні способи ознайомлення працівників з наказами, повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків. Сторони визначають засоби електронних комунікаційних мереж із накладенням удосконаленого електронного підпису або кваліфікованого електронного підпису. Підстава — стаття 29 КЗпП.

Особа, яка проводить інструктажі дистанційно, робить про це запис у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.

Які матеріали потрібно розміщувати на стендах з питань охорони здоров’я в ЗДО?

У закладах дошкільної освіти має бути куточок цивільного захисту, на якому оформлено наочно-агітаційні матеріали. Відповідно до рекомендацій ДСНС куточок цивільного захисту має містити інформацію про загрози виникнення небезпечних чинників природнього, техногенного, соціального та воєнного характеру, а також розписаний чіткий порядок дій у разі виникнення певної небезпечної події.

Які зміни до посадових і робочих інструкцій внести у зв’яз­ку з воєнним станом?

Кожен керівник закладу освіти залежно від особливостей діяльності та вимог законодавчих і нормативно-правових актів України має розробити й затвердити посадові та робочі інструкції для працівників за всіма посадами, що зазначені у штатному розписі закладу. У них має бути блок з охорони праці та безпеки життєдіяльності. Щоб врахувати в цьому блоці особливості правового режиму воєнного стану, використовуйте «Рекомендації для роботодавців щодо забезпечення належних та безпечних умов праці на робочих місцях суб’єктів господарювання, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які функціонують та надають соціальні послуги в умовах воєнних (бойових) дій», що розміщені на сайті Державної служби України з питань праці в рубриці «Запитання / Відповіді».