11
Листопад 2023року
підвищуємо майстерність
щоденні звички

Крижані ванни, підйом о 4:30 та 20 чашок чаю: щоденні ритуали успішних людей

Немає єдиного способу бути ефективним у роботі та водночас підтримувати в балансі інші сфери життя. Це своїм прикладом доводять відомі люди — успішні керівники, підприємці, письменники. Можливо, серед зібраних у статті їхніх щоденних звичок знайдеться та, що стане частиною вашого повсякдення

Світлана Васильченко , журналістка, авторка Happy Monday

Щоденні ритуали — це ті передбачувані дії, які дисциплінують і допомагають стабілізувати життя. Вони потрібні всім. Подивімося, які щоденні ритуали допомагають завантаженим роботою відомим людям справлятися й почуватися добре.

Оригінал статті опубліковано в онлайн-журналі Happy Monday. Видання фахово та доступно розповідає про пошук роботи, карʼєру і саморозвиток.

Алексіс Оганян: приймає крижані ванни й малює

Американський технологічний підприємець, співзас­нов­ник популярної платформи для обміну контентом Reddit Алексіс Оганян зізнається, що до одруження жив у «режимі генерального директора» і не замислювався про те, що їв та як часто займався спортом. Усе змінилося, коли він став батьком. Тепер його ранок починається із занурення в резервуар із льодом на 10 хвилин — перед тренуванням, прий­няттям душу та першою чашкою кави. Також зранку він приділяє час написанню щоденних цілей — професійних та особистих.

Щовечора, без винятків, о 18:00 Оганян вечеряє зі своєю родиною. За його словами, щоденна рутина та передбачуваність, коли ви щось робите «за замовчуванням», залишає простір можливостей для інших, незвичайних і різноманітних занять. І це допомагає йому бути ефективним і в родинних, і в бізнесових справах.

Також Алексіс зізнається, що повернувся до малювання — хобі, яке захоплювало його в дитинстві. Протягом багатьох років він використовував свої художні навички для створення логотипів компаній, зокрема Reddit. Але сьогодні це допомагає йому знімати стрес. Часом він малює разом із маленькою дочкою та іншими членами родини.

Шеріл Сендберг: веде паперовий нотатник і завершує роботу у чітко визначений час

Операційна директорка Facebook і колишня співробітниця Google Шеріл Сендберг, хоч і має досвід роботи в технологічних компаніях, планує свій день за допомогою звичайного блокнота зі спіраллю. Там вона веде різні списки справ, а після перевірки кожного пункту на сторінці — вириває її та переходить до наступної.

Сендберг рано встає, щоб відвезти двох дітей до школи, і часто вона приходить на роботу близько сьомої ранку. Більша частина її дня запов­нена зустрічами. Однак завершує роботу вона строго о 17:30.

Наприкінці дня Шеріл знаходить час на читання. За її словами, прочитавши книжку, вона дивиться, скільки куточків сторінок загорнуто: це показник того, чи сподобалася їй книжка. Сама Сендберг є авторкою двох книг — «Включайся» і «План Б» — про її досвід поєднання роботи з особистим життям. Обидві перекладено українською.

Виховуючи двох маленьких дітей, Шеріл звикла лягати спати о 21:30.

Воррен Баффет: читає 80% часу

Успішний американський інвестор Воррен Баффет відомий не тільки своїми фінансовими рішеннями, а й пристрастю до читання, яку має ще з раннього віку. Він витрачає близько 80% свого звичайного дня на перегляд газет, журналів, річних звітів, галузевих публікацій, щоб бути в курсі світових економічних подій і ключових змін на різних ринках. Кабінет, за його словами, більше схожий на біб­ліотеку, усіяну купою фінансових документів (звіти компаній, замітки аналітиків, галузеві періодичні видання) та книжок. Баффет цікавиться історією, біографіями та багатьма іншими сферами.

Накопичення знань, вважає він, подібне до накопичення складних відсотків: що більше ви вивчаєте, то більше знаєте і більше потім можете спиратися на те, що вже вам відомо.

Мелані Перкінс: встає о 4:30 ранку та обідає з колегами

Австралійська технологічна підприємниця, засновниця онлайн-інструменту графічного дизайну Canva Мелані Перкінс з 9 до 15 років займалася фігурним катанням і мусила вставати о 4:30 ранку. Ця звичка залишилася з нею і в дорослому віці. Разом із нею — спортивна дисципліна та вміння пробувати знову, коли щось не виходить, адже до успіху своєї платформи тестувала багато ідей і часто чула відмови.

Свій день Перкінс починає з кави та перевірки робочих каналів компанії та соцмереж, щоб дізнатися, що обговорює спільнота. Найбільше її надихають новини про те, як їхній продукт допомагає користувачам. Це й мотивує до подальшої роботи.

Після цього Перкінс приділяє 5 хвилин записам у щоденнику: це, за її словами, допомагає правильно спланувати день. Компанія має офіси в Сіднеї, Сан-Франциско, Остіні, Манілі та Пекіні, і ефективно комунікувати з командою засновниця любить за допомогою Slack та Zoom або віч-на-віч. А щоб підтримувати культуру компанії, обідає разом зі співробітниками: для них готує запрошений шеф-кухар.

Перкінс зізнається: коли працює, їй важко зупинитися й піти спати, тому доводиться докладати зусиль. Вона має спеціальний календар, у якому позначає дні, коли вдалося поспати принаймні 8 годин.

Джек Дорсі: ходить на роботу пішки та їсть раз на день

Американський архітектор програмного забезпечення, зас­нов­ник Twitter Джек Дорсі впевнений: для успіху потрібно не працювати постійно, як робить багато його колег, а зберігати самосвідомість, звертати увагу на те, що відбувається довкола, та оптимізувати кожну хвилину, працюючи над чимось.

День Джека Дорсі починається о 5 ранку із двогодинної віпасани, або «медитації прозріння», — техніки, яка допомагає зосередитися. Після цього він п’є каву та йде на роботу більше 8 км пішки, що займає 1 годину 20 хвилин. Протягом дня він намагається позбутися всього, що його відволікає: тоді встигає за годину зробити те, на що зазвичай іде втричі більше часу.

Наприкінці дня Дорсі повертається додому та готує вечерю. У його щоденному розпорядку немає сніданку та обіду, що, за його словами, допомагає йому не перериватися та думати більш зосереджено. Проте вечеря обо­в’яз­ково складається з білків, таких як риба, курятина або стейк із червоного м’яса, і зелені, а на десерт — мікс ягід і чорного шоколаду.

Щовечора у щоденнику він розмірковує над тим, чого він сьогодні навчився.

Аріанна Хаффінгтон: дбає про здоровий сон

Співзасновниця американського інтернет-видання The Huffington Post через недосипання якось знепритомніла у своєму кабінеті вдома. Це змусило її виробити суворий вечірній розпорядок і зробити сон «священним ритуалом».

Спочатку вона виносить з кімнати всі гаджети, потім приймає гарячу ванну із сіллю та перевдягається в одяг для сну. Іноді п’є ромашковий або лавандовий чай, щоб краще заснути, і записує те, за що вона вдячна цього дня.

Хаффінгтон не встановлює будильник, а прокидається сама приблизно після 8 годин сну. Вранці вона 30 хвилин медитує, 30 хвилин займається на велотренажері та щонайменше 10 хвилин — ­йогою. Напої з кофеїном вона споживає лише до 14:00.

Зізнається, що часто почувається винною, обираючи сон замість роботи, світського життя та іншого, що вона ніби мала б робити. Але в час, коли робота без перерви все ще вважається чимось благородним, вона зрозуміла, наскільки важливо встановлювати для себе межі та ставити пріоритетом своє здоров’я.

Річард Бренсон: снідає з родиною та випиває 20 чашок чаю на день

Британський бізнесмен, зас­нов­ник корпорації Virgin Group Річард Бренсон прокидається о 5 ранку, після чого займається фізичною активністю: бігає, грає в теніс, катається на велосипеді, йде на прогулянку або займається кайт-серфінгом. Як каже він сам, вправи дають чудовий настрій, щоб взятися за справи, а також допомагають відпочити ввечері.

Після тренувань Бренсон обо­в’яз­ково снідає разом із родиною. Проводити ділові зустрічі він любить за обідом, щоб знизити їх формальність. А протягом дня, щоб підтримувати бадьорість, п’є багато чаю — приблизно 20 чашок.

Окрім повсякденної роботи, Бренсон також регулярно веде блог на сайті компанії, де пише бізнес-поради та публікує сімейні фото. Також підприємець активно підтримує Україну. А щоб швидко фіксувати всі ідеї, він завжди носить із собою блокнот і ручку.

Зазвичай Бренсон закінчує свій день груповою вечерею (нещодавно він замінив звичні кілька вечірніх склянок алкоголю на газовану воду з лимоном) та лягає спати близько 23:00.

Шонда Раймс: п’є зранку оливкову олію та слухає музику

Американська сценаристка та продюсерка Шонда Раймс уже майже 20 років створює хітові телевізійні драми, як-от «Анатомія Грей» або свіжий хіт Netflix «Бріджертони». Балансуючи між успішною кар’єрою та родиною, вона виробила звички, які допомагають їй зберігати сили та мотивацію.

Вона неухильно дотримується ранкового розпорядку: снідає, швидко тренується, а потім сідає писати — з 8:00 до полудня. Її ключ до зосередження — слухати музику, яку вона знає напам’ять, у навушниках із шумопоглинанням, наприк­лад саундтрек до мультфільму «Енканто: Світ магії».

Ще Раймс зізналася, що за порадою співачки Бейонсе щоранку за сніданком п’є оливкову олію. А поза роботою має безліч хобі, як-от гра на віолончелі, куховарство та догляд за курчатами.

Стівен Кінг: пише щодня та проводить час із сім’єю

За словами письменника, «короля жахів» Стівена Кінга, щодня після пробудження він снідає, а потім проходить понад 5,5 км. Повернувшись, йде до свого маленького кабінету і перечитує останню сторінку рукопису, перш ніж писати далі. При цьому він не витрачає на творчість весь день: часом пише протягом 2 годин, а потім повертається, щоб переглянути, що вийшло. Але пише він щодня, за винятком Різдва та власного дня народження.

Кінг каже: 20 годин на добу «живе в тій самій реальності, що й інші»: проводить час із сім’єю або дивиться телевізійні шоу.

  1. Алексіс Оганян: приймає крижані ванни й малює
  2. Шеріл Сендберг: веде паперовий нотатник і завершує роботу у чітко визначений час
  3. Воррен Баффет: читає 80% часу
  4. Мелані Перкінс: встає о 4:30 ранку та обідає з колегами
  5. Джек Дорсі: ходить на роботу пішки та їсть раз на день
  6. Аріанна Хаффінгтон: дбає про здоровий сон
  7. Річард Бренсон: снідає з родиною та випиває 20 чашок чаю на день
  8. Шонда Раймс: п’є зранку оливкову олію та слухає музику
  9. Стівен Кінг: пише щодня та проводить час із сім’єю