Колективний договір: розділ про охорону праці та здоров’я працівників
Скористайтеся порадами зі статті й знатимете, які норми передбачити в шостому розділі колективного договору. Їх виконання забезпечить ефективність системи управління охороною праці за її базовими елементами
Керівник закладу відповідає за забезпечення безпечних умов праці. Тож маєте визначити та здійснювати заходи, щоб створити їх у закладі. Це дасть змогу запобігти професійним ризикам або знизити їх до допустимого рівня.
Робота з охорони праці працівників може охоплювати такі напрями:
- створення безпечних умов;
- проведення інструктажів;
- організація навчання працівників;
- атестація робочих місць за умовами праці;
- контроль за дотриманням працівниками вимог з охорони праці.
Розглянемо норми щодо реалізації цих напрямів і визначимо норми, які варто передбачити в розділі про охорону праці та здоров’я працівників колективного договору.
Закріпити отримані знання допоможуть практичні завдання, що в робочому зошиті.
Створення безпечних умов
Єдину систему організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу, а також обов’язки керівників і посадових осіб щодо забезпечення безпечних та нешкідливих умов навчання, утримання і праці, запобігання травматизму визначено в Положенні про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженому наказом МОН від 26.12.2017 № 1669. Тому керуйтеся його нормами, коли прописуватимете в колективному договорі пункти про створення безпечних умов у закладі освіти.
Приклади формулювання пунктів
«Керівник закладу зобов’язаний:
Забезпечити виконання вимог Закону України «Про охорону праці» та інших нормативно-правових актів з питань охорони праці, а також право працівників на безпечні та нешкідливі умови праці, пільги й компенсації, соціальний захист у разі ушкодження їхнього здоров’я.
Забезпечити функціонування системи управління охороною праці.
Забезпечити робочі місця належними засобами праці, інструкціями з охорони праці, створити належні санітарно-побутові умови. Працівники мають право відмовитися від дорученої роботи, якщо під час її виконання склалася ситуація, небезпечна для їхнього життя та здоров’я, якщо такі умови прямо не передбачають посадові (робочі) інструкції, а також для життя і здоров’я інших людей і довколишнього середовища.
Забезпечити безоплатне проведення попередніх (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників.
Оновлювати куточки з охорони праці, технічні засоби навчання, засоби агітації і пропаганди, плакати, пам’ятки, вогнегасники тощо».
Забезпечити контроль за станом пожежної безпеки та дотримання санітарних норм.
«Керівник має право:
Притягати до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці.
В установленому законодавством порядку притягнути працівника, який ухиляється від обов’язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати».
«Профспілковий комітет зобов’язується регулярно виносити на розгляд засідань профкому питання стану умов і охорони праці».
Проведення інструктажів
Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки в разі виникнення аварії (п. 3.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15).
Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі завершуються перевіркою знань у формі усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж.
Інструкції з охорони праці, що діють у закладах освіти, містять обов’язкові вимоги з охорони праці, яких мають дотримуватися працівники під час виконання певних видів робіт або за певною професією.
Призначте відповідальних осіб, що вже пройшли навчання і мають посвідчення, щоб проводити інструктажі з пожежної безпеки з особами, яких прийматимете на роботу. Вони мають проходити інструктажі на робочих місцях: вступний, первинний, щорічні. У закладі освіти проводять ще й позапланові інструктажі, наприклад у зв’язку з воєнним станом або зі змінами правил пожежної безпеки.
Результати вступного, первинного, повторного та позапланового інструктажів фіксуйте в журналі реєстрації інструктажів.
Приклади формулювання пунктів
«Керівник закладу зобов’язаний при прийнятті на роботу ознайомлювати під підпис працівника з умовами праці та наявністю на робочому місці шкідливих виробничих чинників, які ще не усунуто, їх можливим шкідливим впливом на здоров’я, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівників на пільги і компенсації за роботу в таких умовах».
«Керівник закладу зобов’язаний забезпечити роботу щодо розробки та періодичного перегляду (один раз на п’ять років та один раз на три роки) інструкцій з охорони праці для працівників закладу та інструкцій з безпеки життєдіяльності для учнів».
«Керівник має право відсторонювати від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують вимог нормативно-правових актів з охорони праці».
Організація навчання працівників
Розробіть і затвердьте наказом положення про навчання з питань охорони праці (далі — Положення) на основі Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15. Положення обов’язково повинні виконувати всі працівники. У ньому визначте, як проводитимете навчання з охорони праці, спецнавчання, інструктажі, перевірки знань тощо з огляду на специфіку виробництва. Також додайте до Положення план-графік навчання з ОП на рік. Ознайомте із цим документом працівників. Окрім Положення та плану-графіка, підготуйте: списки працівників, що проходять навчання; списки викладачів; програми навчання з урахуванням категорій працівників, які проходитимуть за ними навчання й перевірку знань тощо.
Разом із навчанням з охорони праці не забудьте й інший вид навчання — з цивільного захисту.
Приклади формулювання пунктів
«Керівник закладу зобов’язаний проводити один раз на три роки навчання і перевірку знань з безпеки життєдіяльності (охорона праці, пожежна та радіаційна безпека тощо) працівників відповідно до Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах».
Атестація робочих місць
Атестацію робочих місць за умовами праці проводять на всіх підприємствах, де технологічний процес, обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих чинників. І ці чинники можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. На це вказує пункт 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 (далі — Порядок проведення атестації робочих місць). Така норма стосується і закладів освіти.
Зверніть увагу, що КМУ постановою від 30.06.2023 № 660 вніс зміни до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць. Тому атестацію, строк проведення якої настав у період воєнного стану, за рішенням роботодавця, яке він погодив із профспілкою, проводять протягом шести місяців із дня, коли припинять або скасують воєнний стан. Результати атестації, яку провели до того, як увели воєнний стан, дійсні в період воєнного стану та протягом шести місяців із дня, коли його припинять або скасують. Отже, якщо умови праці не змінилися, працівники отримають пільги та компенсації за результатами попередньої атестації.
Щоб створити безпечні та нешкідливі умови праці працівників закладу, не рідше ніж один раз на п’ять років проводять атестацію робочих місць за умовами праці (далі — атестація робочих місць). Атестація робочих місць покликана забезпечити право працівників на надання пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах праці, а також є основою для розроблення та реалізації організаційних, технічних, економічних і соціальних заходів колективного договору щодо поліпшення умов праці працівників закладів освіти.
За результатами атестації робочих місць атестаційна комісія складає такі переліки:
- Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством (погоджують із профспілкою закладу освіти);
- Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких пропонується встановити пільги і компенсації за рахунок коштів закладу освіти;
- Перелік робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи з їх поліпшення.
За потреби може бути складено Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких не підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством. Ці переліки затверджують як додаток до колективного договору.
Доплати за несприятливі умови праці нараховують за час фактичної зайнятості працівників на таких робочих місцях або в таких умовах праці.
Приклади формулювання пункту
«Керівник закладу зобов’язаний дотримувати термінів і порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та за її результатами вживати заходів щодо покращення умов праці, медичного обслуговування, оздоровлення працівників та надання їм відповідних пільг і компенсацій».
Контроль
Щоб система управління охороною праці у вашому закладі була ефективною, організуйте систему контролю. Тоді зможете запобігти порушенням і нещасним випадкам, і не доведеться розслідувати їх.
Мета контролю:
- запобігти, виявити порушення вимог охорони праці під час експлуатації виробничих об’єктів;
- перевірити, як працівники виконують обов’язки з охорони праці.
Приклади формулювання пунктів
«Керівник закладу зобов’язаний здійснювати контроль за безпекою навчального обладнання, приладів, навчально-наочних посібників тощо, які використовують в освітньому процесі».
«Керівник закладу зобов’язаний:
Забезпечити своєчасну розробку і виконання заходів зі створення безпечних та нешкідливих умов праці відповідно до вимог нормативних документів з охорони праці, забезпечити їх фінансування в розмірі не менше 0,2% від фонду оплати праці.
Щорічно проводити аналіз виробничого травматизму і профзахворювань. Розробляти конкретні заходи щодо запобігання нещасних випадків і профзахворювань на виробництві.
Забезпечити суворе дотримання працівниками закладу вимог Закону України «Про охорону праці», нормативних актів про охорону праці, технологічних процесів, графіків планово-запобігальних ремонтів устаткування та вентиляції.
З метою покращення умов праці жінок реалізувати такі заходи: не допускати жінок на важкі роботи та роботи з шкідливими і небезпечними умовами праці відповідно до Переліку важких робіт і робіт з шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок».
«Профспілковий комітет зобов’язаний:
Здійснювати постійний контроль за виконанням вимог нормативних актів з охорони праці силами громадських інспекторів, комісій, представників профспілки з питань охорони праці.
Систематично перевіряти виконання керівником закладу пропозицій громадських інспекторів, комісій, представників профспілки та виконання працівниками норм охорони праці, домагаючись їх максимальної реалізації».
Скористайтеся шпаргалкою, щоб не проґавити важливих питань під час перевірок стану охорони праці.
- Робочий зошит 578.32 КБ