1
Січень 2023року
важливі справи
річний звіт

Звіт 85-к за 2022 рік: відповіді на запитання щодо заповнення

Світлана Нерянова , начальник відділу дошкільної освіти головного управління дошкільної, позашкільної та інклюзивної освіти директорату дошкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН
Андрій Литвинчук , перший заступник директора ДНУ «Інститут освітньої аналітики»
Експерти відповідають, як заповнювати звіт
  1. якщо заклад працює і якщо він змінив тип
  2. якщо заклад не працює з різних причин
  3. якщо заклад зруйновано чи ліквідовано
  4. якщо заклад на окупованій території

У технології збору даних для звіту 85-к (далі — звіт) цього року змін немає — усе так, як торік. Проте у звʼязку з воєнним станом у директорів виникають запитання щодо того, як вказувати у звіті окремі показники. Відповідаємо на деякі з них.

Якщо заклад працює

Як позначати у звіті, якщо заклад працював до 24 лютого, у березні-травні надавав послуги дистанційно, а з червня відновив роботу офлайн як черговий?

Беріть за основу факт зарахування дітей: якщо є зараховані діти, показуєте їх у звіті. Так само і з працівниками: є трудові відносини з працівниками, показуєте їх у звіті. Якщо працівник на простої, але з ним є трудові відносини, то показуєте працівника.

Якщо загальний медичний і технічний персонал обслуговує і дошкільний підрозділ, то як вказувати у звіті такий контингент персоналу (рядки 3200, 3300)?

Якщо є медперсонал, що обслуговує дітей у дошкільному підрозділі, то вказуєте його обовʼязково, незалежно від того, чи від лише для підрозділу, чи ні. А щодо технічного персоналу, який обслуговує групи, то заповнюєте згідно зі штатними нормативами.

Яку потужність закладу зазначати, якщо на сьогодні вона залежить від кількості місць в укритті з урахуванням персоналу?

Зазначаєте проєктну потужність закладу (рядок 5000). Це сталий показник, який не змінюється щороку.

Кількість дітей за списком і кількість дітей, які отримують освітні послуги в дистанційній формі, різна. Яку кількість дітей зазначати у звіті?

У звіті зазначаєте кількість зарахованих дітей.

Якщо в ЗДО організовано інклюзивне навчання, то який рядок заповнювати: 1630 чи 1660?

У додатку 2 до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти, затвердженому постановою КМУ від 10.04.2019 № 530, є колонка «Умови забезпечення підтримки». Там вказано, для яких рівнів потрібно створювати окремі інклюзивні групи. Залежно від того, як є по факту, і розносите дітей по цих субгрупах.

Якщо група створена, то заповнюєте рядок 1630. А якщо ж дитина з ООП навчається в звичайній групі — 1660.

Важливо, щоб діти з ООП і діти з інвалідністю не дублювалися у звіті. Бо ж не кожна дитина з інвалідністю має ООП. У дитини має бути висновок ІРЦ, що вона має особливі освітні потреби.

У рядку 2300 потрібно навести дані про перебування дітей з ООП в інклюзивний групах. Яку кількість місць показувати у звіті?

Показуєте кількість функціонуючих інклюзивних груп і їхню наповнюваність (загальну кількість дітей).

За який період заповнювати показник «Підвищення кваліфікації з підтримки дітей з особливими освітніми потребами» (рядок 3500)?

Заповнюєте за звітний період, тобто за календарний рік — з 01 січня 2022 року. Вказуєте скільки у 2022 році працівників підвищило кваліфікацію із підтримки дітей з особливими освітніми пот­ребами. Якщо таких немає, пропускаєте.

Чи потрібно закладу мати електронний підпис юридичної особи?

Ні, зараз це не обовʼязково.

Протягом 2022 року низка ЗДО стали структурними підрозділами ЗЗСО і втратили статус юрособи. Вони здають звіт?

Так, здають як структурні підрозділи ЗЗСО. Вони надають послуги з дошкільної освіти, а МОН має розуміти, скільки дітей нею охоплено.

Якщо в ІСУО зареєстровано школу, а з 2022 році при ній функціонує дошкільний підрозділ, то чи реєструвати його окремо?

Так. Це буде окремий респондент — «Дошкільне відділення ЗЗСО».

Якщо заклад не працює з різних причин

Як звітують ЗДО, які перебувають на простої?

Якщо у закладі немає активної освітньої діяльності, але діти зараховані, то ставите позначку «Не працює з інших причин» у паспорті закладу в Державній інформаційній системі освіти (ДІСО). Проте звіт 85-к здаєте з показниками кількості зарахованих дітей.

Заклад не працює через відсутність укриття. Як це зазначити у звіті?

Якщо немає укриття і через це заклад не працює, але є зараховані діти, то ставите позначку «Не працює з інших причин» і показуєте зарахованих дітей. Якщо зарахованих дітей немає, то забираєте позначку «Необхідно здавати 85-к».

Якщо змінився тип закладу, наприклад був санаторний, а став загальний, як це змінити?

У паспорті закладу ДІСО змінюєте «Тип ЗДО» і за потреби перейменовуєте заклад.

Якщо приватний ЗДО з однією назвою та власником має кілька приміщень (корпусів) за різними адресами, то реєструвати їх як один ЗДО чи кожен корпус окремо?

Усе залежить від управлінських потреба та візії самого респондента. Можна зробити кілька філій ЗДО, тоді дані буде видно в розрізі кожного. Якщо потреби нема, то робите один агрегований.

У який рядок звіту вносити дітей, один із батьків яких загинув під час війни?

Зараз бачимо невідповідність форми до актуальних соціальних пільгових груп. Це буде приведено у відповідність із чинним законодавством, але не до 28 лютого. Тому працюємо з тим, що є.

Ми маємо рядки 1500 і 1900, де зазначені діти учасників бойових дій, діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування. Тимчасово вписуєте у них.

Як мають заповнювати звіт заклади, які до сьогодні є прихистком для ВПО?

Якщо в закладі немає активної освітньої діяльності, але діти зараховані, то ставите позначку «Не працює з інших причин» в паспорті закладу ДІСО. Проте звіт 85-к здаємо з показниками кількості зарахованих дітей.

Про яку кількість дітей звітувати, якщо з 24.02.2022 ЗДО не працює, частина дітей ВПО, частина перебуває за кордоном, а на 01.09 комлектація в закладі не здійснювалась?

Якщо в закладі немає активної освітньої діяльності, але діти зараховані, то ставите позначку «Не працює з інших причин» в паспорті закладу в ДІСО. Проте звіт 85-к здаєте з показниками кількості зарахованих дітей.

Якщо заклад зруйновано чи ліквідовано

Як звітувати про ЗДО, що працював до 24 лютого, але під час війни був зруйнований?

У паспорті закладу в ДІСО ставите позначку «Непридатний для цільового використання». Якщо заклад не надає освітні послуги, то забираєте позначку «Необхідно здавати 85-к».

Якщо як юрособа заклад продовжує функціонувати, наприклад колектив евакуювався і надає освітні послуги, то по цій послузі інформацію подаєте (контингент дітей, працівників, у розрізі груп). А те, що стосується матеріально-технічної бази, тобто все, що стосується фізичного обʼєкта, не вказуєте.

ЗДО зруйновано, але освітній процес забезпечено в дистанційній формі. Що вказати у звіті, зокрема в розділах 5 і 6?

У паспорті закладу в ДІСО ставите позначку «Непридатний для цільового використання», лишаєте позначку «Необхідно здавати 85-к» і заповнюєте, що можете (без матеріально-технічної бази, приміщень тощо).

Заклад ліквідовано з 01.09.2022. На кінець року немає можливості подати звіт. Що робити в такому випадку?

Якщо заклад ліквідовано і звіт подавати не потрібно, то треба зайти в налаштування ДІСО, поставити позначку «Діяльність призупинено», обрати, з якого числа і забрати позначку «Необхідно здавати 85-к». Після цього в системі відобразиться, що заклад ліквідовано і звіт він подавати не має.

Якщо заклад на окупованій території

Якщо заклад на окупованій території та немає інформації про стан приміщень. Як заповнити звіт?

Вказуєте «Непридатний для цільового використання» і дані про матеріально-технічну базу не вносите. Якщо на балансі юрособи є техніка і вона зараз на руках, то фіксуєте її. А якщо колектив евакуювався і надає освітні послуги, то заповнюєте в частині контингенту.

Якщо немає ніякої інформації ні про стан приміщень, ні про працівників, вказуєте «Непридатний для цільового використання» і забираєте позначку «Необхідно здавати 85-к».

Якщо заклад розташований на території, яку нещодавно деокупували і на якій створюють військові адміністрації, то як надавати звіт?

Враховуючи нестандартну ситуацію у звʼязку з воєнними діями в Україні, заклади матимуть більш мʼякі умови та збільшений термін подання звітів (до 15 березня). Якщо й до того часу не встигатимете подати звіт, тоді в паспорті закладу в ДІСО ставите позначку «Не працює з інших причин» і забираєте позначку «Необхідно здавати 85-к».

Технічні моменти

Чи змінився алгоритм розміщення звіту?

Алгоритм розміщення звіту такий самий, як і минулого року. У роботі в ДІСО нічого не змінилося. Маємо прохання: не працюйте паралельно на різних ресурсах («КУРС: Дошкілля», АІКОМ, ДІСО). Сервер потім не розуміє, звідки йому брати еталонні дані. Якщо вносите дані, наприклад, через програму «КУРС: Дошкілля», то там їх і правте.

Чи буде працювати служба технічної підтримки для подання звіту?

Через відсутність електроенергії може бути складно додзвонитися, тому пишіть на електронну пошту [email protected]. Усі запити будуть опрацьовані.

Держбюджет-2023: ознайомлюємося з основними показниками
№ 1, 2023
Атестація педагогів у 2022/2023 навчальному році: 8 розв’язків нетипових ситуацій