Вимога «Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності» містить два критерії:
| |
|
Доброчесність — це не лише про освіту та науку. Доброчесність — це категорія, яка визначає, чи можемо ми довіряти одне одному.
Міжнародний центр академічної доброчесності (ICAI) визначає академічну доброчесність як дотримання, навіть під тиском, шести основних цінностей: чесності, довіри, справедливості, поваги, відповідальності та мужності.
Що зробити.
Проаналізуйте:
Перегляньте інформацію на сайті закладу, а саме чи оприлюднені на сайті закладу Правила (Кодекс) дотримання академічної доброчесності працівниками закладу.
На що звернути увагу.
Керівник закладу забезпечує реалізацію заходів щодо формування академічної доброчесності та протидії фактам її порушення. У закладі дошкільної освіти сформована система та механізми забезпечення академічної доброчесності, які доведені до відома колективу.
Керівник залучає педагогів до складання Правил (Кодексу) академічної доброчесності.
Кодекс обговоріть та схваліть рішенням педагогічної ради, оприлюдіть на сайті закладу.
Розглядайте питання дотримання академічної доброчесності на виробничих нарадах, засіданнях педагогічної ради.
Інформуйте учасників освітнього процесу про принципи, систему та механізми забезпечення академічної доброчесності.
Дотримання академічної доброчесності педагогічними працівниками передбачає:
За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники закладу можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:
Проводьте просвітницьку роботу, практичні заняття з питань методів пошуку і коректного посилання на джерела.
Приклад оформлення кодексу наведено у Додатку 49.
Додаток 49
1. Загальні положення
1.1.Кодекс академічної доброчесності (далі — Кодекс) встановлює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування освітнього процесу ЗДО.
1.2. Цей Кодекс розроблений на основі Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про авторське право і суміжні права», «Про видавничу справу», «Про запобігання корупції», Цивільного Кодексу України, Статуту ЗДО, Положення про ВСЗЯО у ЗДО, Правил внутрішнього трудового розпорядку, Колективного договору та інших нормативно-правових актів чинного законодавства України.
1.3. Метою створення Кодексу є дотримання високих професійних стандартів, підтримки взаємовідносин учасників освітнього процесу, запобігання порушенню академічної доброчесності.
1.4. Дотримання Кодексу поширюється на всіх учасників освітнього процесу ЗДО.
2. Поняття та принципи академічної доброчесності
2.1. Академічна доброчесність — це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження творчої діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або творчих досягнень.
2.2. Для забезпечення академічної доброчесності в ЗДО необхідно дотримуватися наступних принципів:
3. Забезпечення академічної доброчесності учасниками освітнього процесу
3.1. Дотримання академічної доброчесності педагогічними працівниками передбачає:
3.3. Порушенням академічної доброчесності вважається:
4. Види відповідальності за порушення академічної доброчесності
4.1. Види академічної відповідальності за конкретне порушення академічної доброчесності визначають спеціальні закони та даний Кодекс.
4.2. За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники ЗДО можуть бути притягнуті до такої академічної відповідальності:
5. Заходи з попередження, виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності
5.1. При прийомі на роботу педагогічний працівник знайомиться із даним Кодексом під розписку після ознайомлення із правилами внутрішнього трудового розпорядку ЗДО.
5.2. Кодекс доводиться до батьківської громадськості на конференції, а також оприлюднюється на сайті закладу.
5.3. Педагогічні працівники в процесі своєї освітньої діяльності дотримуються етики та академічної доброчесності, умов Кодексу.
6. Заключні положення
6.1. Учасники освітнього процесу мають знати Кодекс академічної доброчесності. Незнання або нерозуміння норм цього Кодексу не є виправданням неетичної поведінки.
6.2.Заклад забезпечує публічний доступ до тексту Кодексу через власний офіційний сайт.
6.3. Прийняття принципів і норм Кодексу засвідчується підписами членів педагогічного колективу.
6.4. Кодекс академічної доброчесності ЗДО затверджується педагогічною радою закладу та вводиться в дію наказом директора.
Які методи збору інформації використати.
Вивчення документації: кодекс чи положення про академічну доброчесність, протоколи засідань педагогічної ради, план роботи закладу на рік, річний звіт про діяльність закладу.
Опитування: інтерв’ю з вихователем-методистом.
Нормативно-правовий акт, який визначає права та обов’язки громадян у цьому сенсі, — це Закон України «Про запобігання корупції».
Що зробити.
Проаналізуйте, чи проводяться в закладі освітні та інформаційні заходи, спрямовані на формування у працівників та батьків негативного ставлення до корупції.
Вивчіть думку батьків та колективу щодо наявних/відсутніх випадків корупції в закладі.
Оцініть:
На що звернути увагу.
Керівник закладу організовує роботу, спрямовану на запобігання та виявлення корупції, шляхом планування і проведення навчання та роз’яснювальної роботи безпосередньо серед працівників з питань дотримання Законів України «Про засади запобігання і протидії корупції», «Про очищення влади», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення», та інших актів антикорупційного спрямування.
З метою уникнення безсистемних та неконтрольованих зборів коштів з батьків у закладі:
Які методи збору інформації використати.
Вивчення документації.
Опитування: анкетування батьків, педагогічних працівників.