Мета дошкільної освіти в Україні визначена на державному рівні. Вона полягає в забезпеченні своєчасного, повноцінного, всебічного, цілісного розвитку і виховання дитячої особистості з урахуванням її вікових можливостей та індивідуальних інтересів, нахилів, задатків; створенні сприятливих умов для самовираження, самоствердження, саморозвитку і самореалізації власного Я кожної дитини.
Зразковий заклад освіти прагне досягти загальної мети дошкільної освіти. Для цього ставить собі мету на найближчий час, на перспективу і крок за кроком йде до неї.
Працівники зразкового закладу освіти, щоб досягнути загальної мети дошкільної освіти, орієнтуються на якість, сприяють формуванню культури, що має результатом поведінку, ставлення, діяльність і процеси, які додають цінність завдяки задоволенню потреб і очікувань замовників й інших відповідних зацікавлених сторін.
Розуміння «зразкового закладу освіти» у кожного своє. Однак упевнені, що маркерами зразковості є такі:
Найкрасномовніше про зразковий заклад освіти свідчать його результати у досягненні визначеної мети. У зразковому закладі діяльність вимірюють не кількісними показниками (хоча й без них не обійтися), а якісними. Тому забезпечення якості дошкільної освіти як системний процес в основній своїй частині відбувається саме у зразковому закладі освіти. Звісно, що він залежить від зовнішніх чинників, які безпосередньо впливають на внутрішню якість: державна освітня політика, бюджетне фінансування, розвиток психолого-педагогічних наук, ефективність наукових досліджень, методик і технологій, якість підготовки педагогів тощо.
Отже, зразковий заклад освіти — це територія успіху, комфорту, розвитку і безпеки, навчання, виховання дітей та професійної діяльності працівників.
«Що таке якісна дошкільна освіта?» дізнайтеся з публікацій, підготовлених UNICEF. Пропонуємо також вашій увазі посібник «Рекомендації щодо забезпечення якості дошкільної освіти в умовах карантину», створений Державною установою «Український інститут розвитку освіти» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
Статтею 7 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що завданнями дошкільної освіти є такі:
Завдання, визначені законодавством, переплітаються із завданнями зразкового закладу освіти.
Правильно визначені й чітко сформульовані завдання на новий навчальний рік — не лише основа цілеспрямованого планування діяльності закладу, а й запорука його успішності.
Ознайомтеся з листом МОН «Планування роботи закладу дошкільної освіти на рік» від 07.07.2021 № 1/9-344.
Завдання на новий навчальний рік формують на основі аналізу роботи закладу за попередній період. Беруть до уваги ціленастанови, визначені стратегічним документом закладу, наприклад, програмою розвитку закладу на три — п’ять років, а також зовнішню інформацію, яка впливає на функціонування закладу.